1. Boisko i bramki do piłki ręcznej, boisko o wymiarach 35x20.

2. Gra prowadzona jest piłką futsalową.

3. Pole karne jest o wymiarach 6 m.

4. Rzut karny wykonuje się z odległości 7 m.

5. Drużyna gra w składzie 5-osobowym, w tym bramkarz.

6. Drużyna musi przystąpić do meczu w składzie nie mniejszym niż 4 zawodników, i nie może kontynuować w składzie mniejszym niż trzyosobowym. W innym przypadku przyznany zostanie walkower 5:0 lub wynik z boiska korzystniejszy niż 5:0.

7. W wyniku niestawienia się drużyny na zawody walkower jest odgwizdywany 10 minut od zaplanowanego początku meczu.

8. Każdego zawodnika obowiązuje pod rygorem niedopuszczenia do meczu tzw. obuwie halowe.

9. Drużyny występują w jednolitych strojach (minimum koszulki) w miarę możliwości z czytelnymi numerami.

10. Czas trwania gry wynosi dwie równe części gry po 20 minut z przerwą 5-minutową. W wyjątkowych sytuacjach, np. kontuzja, zmiana bramkarza, etc. czas gry jest przedłużony. Ponadto czas gry winien być przedłużony w celu umożliwienia wykonania rzutu karneg

11. Obowiązują zmiany hokejowe zza linii końcowej przy własnej bramce, przy czym schodzący zawodnik musi wcześniej przekroczyć linię końcową zanim uczyni to zawodnik wchodzący ( zła zmiana karana jest 2-minutową karą ).

12. Bramkarz może być zmieniony przez zawodnika z pola.

13. Grę rozpoczyna losowanie.

14. Podczas rozpoczęcia piłka może być zagrana do tyłu.

15. Piłka po uderzeniu o drabinki za linia boczną nie przerywa gry.

16. W pozostałych przypadkach aut wykonuje się kopnięciem stojącej piłki z najbliższego miejsca za żółtą linią.

17. Uderzenie piłki w sufit powoduje rzut wolny z najbliższego miejsca.

18. Obowiązuje rzut rożny.

19. Po aucie bramkowym bramkarz wprowadza piłkę nogą lub ręką z pola karnego do innego zawodnika, przy czym zawodnicy drużyny przeciwnej muszą znajdować się poza polem karnym.

20. Rozpoczęcie gry i wszystkie rzuty wolne są rzutami pośrednimi z wyjątkiem rzutów karnych.

21. Obowiązuje odległość 3m od piłki przy wykonywaniu wszystkich rzutów.

22. Na wprowadzenie piłki do gry i wykonanie wszystkich rzutów pośrednich zawodnik ma 5 sek. Po przekroczonym czasie sędzia dyktuje rzut pośredni dla drużyny przeciwnej z tego samego miejsca. Przepis nie dotyczy rzutu karnego.

23. Wszystkie przewinienia zagrożone rzutem pośrednim w obrębie pola karnego wykonuje się z najbliższego miejsca na linii pola karnego.

24. Nie obowiązują przepisy o spalonym.

25. Zabronione jest trzymanie się drabinek w czasie walki o piłkę.

26. Kara 2 minut obligatoryjnie jest stosowana za następujące przewinienia:

- grę wślizgiem w zasięgu gry ok. 2 m od piłki niezależnie od tego czy wślizg był prawidłowy czy nie, przy czym przepis nie dotyczy bramkarza w polu karnym,

- złą zmianę zawodników,

- celowe zagranie piłki ręką,

- uporczywe uniemożliwianie (np. niezachowanie odległości 3 m) szybkiego rozegrania rzutu pośredniego, z autu lub rogu, słowne lub czynne wyrażanie niezadowolenia z decyzji sędziego,

- umyślne zatrzymanie przeciwnika rękami, ciałem lub za koszulkę,

- umyślne podłożenie przeciwnikowi nogi powodujące jego upadek,

- celowe zagranie piłki przed gwizdkiem sędziego reklamując wcześniej odległość przeciwników od piłki,

- popełnienie innego przewinienia, które sędzia zakwalifikuje jako niesportowe zachowanie się.

27. Kara wykluczenia z gry „czerwona kartka” obligatoryjnie jest stosowana za następujące
przewinienia (drużyna gra w osłabieniu przez 2 minuty, a zawodnik musi opuścić salę):

- przy trzeciej karze 2-minutowej,

- brutalne niesportowe zagranie,

- gwałtowne protestowanie przeciwko decyzjom sędziów z użyciem obraźliwych lub wulgarnych słów,

- umyślne przerwanie akcji w sposób niedozwolony (tzw. taktyczna ręka lub faul) przeciwnikowi, który znalazł się w korzystnej sytuacji do zdobycia bramki,

- umyślne naruszenie nietykalności cielesnej sędziego, przeciwnika i współpartnera.

28. Za wybitnie niesportowe zachowanie i wielokrotne wykluczenia z gry Komisja Ligi może