PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA NR 3 W JELCZU-LASKOWICACH IM. B. PRUSA

Unihokej

Uproszczone przepisy gry w unihokeja

Unihokej rozgrywany jest w formie meczu między dwoma drużynami i polega na zdobyciu większej liczby bramek niż drużyna przeciwna. Gra powinna być prowadzona w sali o twardej i równej nawierzchni na boisku określonym przez niniejsze przepisy Polskiej Federacji Unihokeja - Floorball.

1. SPRZĘT I BOISKO

1.1. Kije

Kij wykonany jest z plastiku, zakończony korkiem. Dolna część kija (łopatka, blenda) nie może posiadać żadnych umocnień, powinna być w takim stanie technicznym, aby nie zagrażała bezpieczeństwu zawodników. W kategorii dzieci Polska Federacja Unihokeja - Floorball zaleca grę prostą łopatką (blendą).

1.2. Bramki

Wymiary bramek: 45 x 60 cm, 60 x 90 cm, 105 x 140 cm.

1.3. Piłka

Biała plastikowa piłka o średnicy 72 mm (w kształcie kuli) posiada 26 otworków o średnicy 10 mm. Jej ciężar nie może przekroczyć 23 g.
Sprzęt dopuszczony do gry powinien mieć atest Międzynarodowej Federacji Unihokeja (IFF).

1.4. Boisko

Boisko powinno mieć wymiary 40 x 20 m. i być ograniczone bandą o wysokości 50 cm z zaokrąglonymi narożnikami. Najmniejsze dozwolone wymiary wynoszą 16 x 8 m (dla 3 zawodników) największe 44 x 22 m. Oznakowanie boiska powinno wykonane być liniami o szerokości 4-5 cm w dobrze widocznym kolorze. Pole bramkowe wyznacza prostokąt 3 x 1,5 m i oddalone jest od linii końcowej w odległości 1,5 m.

1.5. Strefa wymiany

Strefa wymiany jest miejscem, gdzie można dokonywać zmiany zawodników i gdzie znajdują się ławki drużyn. Zaznacza się ją na bandzie, na dłuższych bokach boiska w odległości 5 m od linii środkowej boiska. Długość strefy wymiany powinna wynosić 10 m.

2. ZAWODNICY

2.1. Skład zespołu

W meczu biorą udział dwie drużyny, każda składa się z 5, 4 lub 3 zawodników (w zależności od wielkości boiska) i 2-4 zawodników rezerwowych. Drużyny mogą być jednorodne lub mieszane. W drużynach mieszanych 5-osobowych występuje 3 chłopców i 2 dziewczynki.

2.2. Ubiór zawodników

Każda drużyna posiada strój sportowy (koszulka, spodenki, obuwie sportowe). Koszulki są numerowane, cyfry na plecach powinny mieć minimum 200 mm, a na piersiach - 70 mm. Można używać wszystkich numerów, do 99 włącznie.
Buty powinny być typu sportowego i przeznaczone do użytku w sali.

2.3. Wymiana zawodników

Wymiany zawodników można dokonywać w dowolnej chwili i nieograniczoną liczbę razy podczas meczu. Wszystkie wymiany muszą się odbywać we własnej strefie wymiany. Zawodnik opuszczający boisko powinien przekraczać bandę, zanim jego zmiennik wejdzie na boisko.

2.4. Szczególne postanowienia dotyczące kapitanów drużyn

Każda drużyna ma jednego kapitana, którego zaznacza się w protokole meczu. Zmiany kapitana można dokonać jedynie w przypadku kontuzji, choroby lub kary meczowej.
Jedynie kapitanowie mają prawo w trakcie meczu zwracać się do sędziów.

3. SĘDZIOWIE

3.1. Mecz jest prowadzony przez dwóch sędziów równouprawnionych

Sędziowie używają określonych przepisami sygnałów i znaków. Mają prawo przerwać mecz, jeżeli zaistnieje wyraźne ryzyko, że nie może on być doprowadzony do końca w ramach określonych przepisami gry.

3.2. Skład sędziowski

Boisko - dwóch sędziów prowadzących.
Stolik - sędzia protokolant, sędzia mierzący czas.
Prawa i obowiązki sędziów prowadzących wynikają z przepisów gry i rozpoczynają się z chwilą wejścia na boisko. Uprawnienia sędziów do karania rozciągają się również na przewinienia zaistniałe podczas chwilowej przerwy w grze.

3.3. Stroje sędziów

Sędziowie mają szare koszulki, czarne spodenki i czarne podkolanówki.

4. CZAS GRY

W rozgrywkach szkolnych (i nie tylko) czas gry może wynosić od 2 x 5 minut do 3 x 20 min gry z przerwą, której długość zależy od czasu gry: może trwać od 1 do 10 minut.
Czas gry ustala organizator i podaje wcześniej informację zainteresowanym zespołom.
W zależności od czasu gry ostatnia minuta (trzy minuty) meczu zatrzymywana jest na każdy gwizdek sędziego.

5. STAŁE SYTUACJE

5.1. Rzut sędziowski (face-off)

Rzut sędziowski wykonują zawodnicy (po jednym z przeciwnych drużyn) stojący naprzeciwko siebie, prostopadle do krótszego boku boiska, twarzą w kierunku bramki przeciwnika, stopy mają być ustawione prostopadle do linii środkowej i równolegle do siebie, kije trzymane normalnym uchwytem do gry, a obie dłonie pod linią uchwytu, łopatki kijów ustawione są pod kątem prostym do linii środkowej po dwóch stronach piłki (nie dotykając jej), zawodnicy nie mogą mieć kontaktu ze sobą przed wykonaniem rzutu sędziowskiego.
Rzut sędziowski wykonuje się:

a) na początku tercji i przy uznanej bramce rzut sędziowski wykonywany jest z punktu środkowego (przy rzucie sędziowskim z punktu środkowego, każda drużyna znajduje się na swojej połowie boiska)
b) gdy żadnej z drużyn po przerwaniu gry na gwizdek sędziego nie można przyznać rzutu z autu, rzutu wolnego lub rzutu karnego
c) z najbliższego punktu rzutu sędziowskiego, przy którym znajdowała się piłka w momencie przerwania gry na gwizdek sędziego
d) rzut sędziowski może być skierowany bezpośrednio do bramki

5.2. Sytuacje prowadzące do rzutu sędziowskiego:

a) gdy piłka zostanie przypadkowo uszkodzona
b) gdy piłka zostanie zablokowana lub leży na siatce bramki
c) gdy zostanie uszkodzona banda, a piłka znajduje się w pobliżu miejsca uszkodzenia
d) gdy bramka zostanie nieumyślnie przesunięta
e) gdy zaistnieje poważna kontuzja w czasie gry lub gdy kontuzjowany zawodnik bezpośrednio wpływa na sytuację gry
f) gdy w czasie gry powstanie nienaturalna sytuacja
g) gdy bramka nie zostanie uznana, a nie zostało popełnione wykroczenie karane rzutem wolnym
h) gdy rzut karny nie przynosi zdobycia bramki
i) gdy sędziowie nie mogą ustalić drużyny do wykonywania rzutu z autu lub rzutu wolnego
j) gdy sędzia pomyłkowo przerwie grę

5.3. Rzuty z autu (hit-in)

a) rzut z autu zarządza się dla drużyny, która nie przewiniła, gdy piłka opuści boisko
b) rzut z autu wykonuje się 1,5 m od bandy w miejscu, gdzie piłka opuści boisko, lecz nigdy poza domyślnymi przedłużeniami linii bramkowych
c) zawodnicy drużyny nie wykonującej rzutu z autu, zajmują pozycję w odległości co najmniej 3 m od piłki, łącznie z kijem
d) piłka musi być uderzona, a nie ciągnięta lub podnoszona
e) zawodnik wykonujący rzut z autu nie może ponownie dotknąć piłki, dopóki nie dotknie ona innego zawodnika lub jego wyposażenia
f) piłka rzucona z autu nie może wpaść bezpośrednio do bramki

5.4. Stałe sytuacje prowadzące do rzutu z autu:

a) gdy piłka przejdzie ponad bandą lub dotknie jakiejkolwiek przeszkody (zawodnika, widza itp.) znajdującej się poza bandą
b) gdy piłka uderzy w sufit lub przedmiot znajdujący się nad boiskiem

5.5. Rzut wolny:

a) rzut wolny wykonywany jest w miejscu, gdzie popełniono wykroczenie, lecz nigdy poza domyślnymi przedłużeniami linii bramkowych ani też bliżej stref przedbramkowych niż 3,5 m
b) przeciwnicy przyjmują pozycję w odległości co najmniej 3 m od piłki, łącznie z kijem
c) piłka musi być uderzona, nie ciągnięta lub podnoszona
d) zawodnik wykonujący rzut wolny nie może ponownie dotknąć piłki, dopóki nie dotknie ona innego zawodnika lub wyposażenia innego zawodnika
e) piłka z rzutu wolnego może wpaść bezpośrednio do bramki

5.6. Wykroczenia prowadzące do rzutu wolnego:

a) gdy zawodnik uderzy, podnosi lub kopie kij przeciwnika
b) gdy zawodnik rozgrywający w walce o piłkę za pomocą kija uderzy stopy lub nogi przeciwnika
c) gdy zawodnik rozgrywający przed lub po uderzeniu piłki unosi łopatkę kija ponad wysokość bioder
d) gdy jeden z zawodników rozgrywających jakąś częścią kija lub stopą zagra lub próbuje zagrać piłkę powyżej wysokości kolan
e) gdy zawodnik rozgrywający włoży kij, stopę lub kolano pomiędzy nogi lub stopy przeciwnika
f) gdy zawodnik pcha przeciwnika
g) gdy zawodnik zagra stopą piłkę dwukrotnie, a w tym czasie piłka nie dotknie kija zawodnika
h) gdy zawodnik przyjmuje podanie stopą od zawodnika rozgrywającego tej samej drużyny
i) gdy zawodnik rozmyślnie przesuwa bramkę przeciwnika
j) gdy zawodnik podskakuje na boisku i zatrzymuje piłkę
k) gdy zawodnik znajduje się poza boiskiem i stamtąd rozgrywa piłkę
l) gdy rzut z autu lub rzut wolny zostaną wykonane w niewłaściwy sposób
m) gdy którykolwiek z zawodników wkłada kij do środka bramki próbując zagrać piłkę znajdującą się w sytuacji korzystnej do zdobycia bramki

5.7. Rzuty karne:

a) rzut karny wykonywany jest z punktu środkowego, 7 m. od bramki
b) zawodnicy w trakcie wykonywania rzutu karnego znajdują się poza boiskiem
c) piłka musi być uderzona, nie pchana
d) piłka z rzutu karnego może bezpośrednio wpaść do bramki

5.8. Przewinienia prowadzące do rzutu karnego:

a) obrona ciałem (kijem) piłki zmierzającej w kierunku bramki w momencie kiedy zawodnik broniący znajduje się w polu przedbramkowym
b) celowe przesunięcie bramki przez drużynę broniącą w czasie strzału na bramkę
c) niebezpieczna gra, faulowanie zawodnika, gdy ten znajduje się w sytuacji korzystnej do zdobycia bramki

6. KARY - OGÓLNE POSTANOWIENIA DOTYCZĄCE KAR

Gdy nastąpi przewinienie obłożone karą, należy nałożyć ją na winnego zawodnika.
Rodzaj kary zależy od przewinienia. Ukarany zawodnik przez cały czas trwania kary znajduje się na ławce kar. Czas kary jest mierzony zgodnie z czasem gry.
Czas kary różni się w zależności od długości gry i wynosi:

a) przy grze 2 x 5 min - kara mniejsza: 30 sekund, kara większa: 1 min
b) przy grze 2 x 10 min - kara mniejsza: 1 min, kara większa: 2 min
c) przy grze 2 x 15 min - kara mniejsza: 2 min, kara większa: 5 min
d) przy grze dłuższej - patrz c)

Podczas odsiadywania przez zawodnika kary drużynowej, drużyna gra w osłabieniu. Mierzenie kary osobistej mniejszej przerywa się w momencie, gdy karana drużyna posiadająca karę straci bramkę (zawodnik odsiadujący karę wchodzi na boisko). Jeżeli więcej niż jeden zawodnik odsiaduje karę, po stracie jednej bramki drużyna może wprowadzić tylko jednego zawodnika (tego, który został ukarany pierwszy).
Mierzenie kary osobistej mniejszej nie przerywa się jeżeli drużyny grają w równowadze, tj. jeżeli zawodnicy obu drużyn siedzą na ławce kar.
Kary drużynowej większej nie przerywa się.

6.1. Przewinienia prowadzące do kary drużynowej mniejszej:

a) gdy zawodnik bez szans dojścia do piłki lub dla zdobycia znaczącej przewagi uderza, blokuje, unosi lub kopie kij przeciwnika
b) gdy zawodnik rozgrywający jakąś częścią kija lub stopy gra lub usiłuje zagrać powyżej wysokości kolan
c) gdy zawodnik jest winny niebezpiecznej gry kijem
d) gdy zawodnik w nieprawidłowy sposób przyciska przeciwnika do bandy
e) gdy zawodnik w walce o piłkę przewraca lub brutalnie gra ciałem na przeciwnika
f) gdy zawodnik przytrzymuje przeciwnika lub jego wyposażenie
g) gdy zawodnik przeszkadza przeciwnikowi, który nie ma piłki
h) gdy zawodnik łamie zasadę zachowania odległości przy wybijaniu rzutów wolnych
i) gdy zawodnik rozgrywający zatrzymuje lub zagrywa piłkę na leżąco lub siedząco
j) gdy zawodnik rozgrywający zatrzymuje bądź zagrywa piłkę dłonią, głową lub ręką
k) gdy podczas gry ma miejsce nieprawidłowa wymiana
l) gdy zawodnik popełnia kilkakrotnie przewinienie obłożone rzutem wolnym
m) gdy zawodnik rozmyślnie opóźnia grę
n) gdy zawodnik lub trener protestują przeciwko werdyktowi sędziów lub gdy udzielanie rad trenerskich drużynie przeszkadza lub odbywa się w niewłaściwy sposób
o) gdy zawodnik rozgrywający uczestniczy w grze bez kija

6.2. Przewinienia prowadzące do kary drużynowej większej:

a) gdy zawodnik rozgrywający w walce o piłkę wykonuje gwałtowne lub niebezpieczne uderzenia kijem
b) gdy zawodnik rozgrywający za pomocą kija podcina przeciwnika
c) gdy zawodnik rzuca kijem lub innym elementem wyposażenia z zamiarem trafienia piłki
d) gdy zawodnik w walce o piłkę gwałtownie atakuje przeciwnika
e) gdy zawodnik kilkakrotnie w meczu popełnia przewinienia prowadzące do kary drużynowej mniejszej

6.3. Kara osobista

Czas kary osobistej zależy od czasu gry i wynosi:

a) przy grze 2 x 5 min - 2,5 min
b) przy grze 2 x 10 min - 5 min
c) przy grze 2 x 15 min - 10 min

Przy wystąpieniu kary osobistej zawodnik odsiaduje odpowiednią ilość czasu na ławce kar oraz dodatkowo karę drużynową mniejszą. Kary są mierzone w następującej kolejności: najpierw kara drużynowa (w tym czasie drużyna gra w osłabieniu), po jej wygaśnięciu na boisko może wejść zawodnik rezerwowy; bezpośrednio po wygaśnięciu kary drużynowej mierzona jest kara osobista, której się nie przerywa.

Przewinienia prowadzące do mniejszej kary drużynowej i kary osobistej:

a) gdy zawodnik lub trener winny jest niesportowego zachowania (przez niesportowe zachowanie rozumie się mowę, mimikę lub niestosowne gesty wobec sędziego, zawodnika, trenera, innych funkcjonariuszy lub publiczności itp.)

6.4. Kara meczowa

Zawodnik lub trener otrzymujący karę meczową udaje się niezwłocznie do szatni i nie wolno mu uczestniczyć w meczu.